





GREAT QUALITY AT UNBEATABLE PRICES
GREAT QUALITY AT UNBEATABLE PRICES
• Phoenix frame has solid timber sides unlike any base in UK.
• Made in Britain - We Employ fully Qualified Joiners who design and build the best futon furniture.
• Heavy Duty Design so Full time bed use frame.
• Frame can be left in Natural Sanded Pine or finished by us to a higher standard than any handmade futon shop in UK.
• Do not confuse with cheap flat packs that take 1 - 2 hrs to assemble, ours are fully fastened together.
• All our 76 cm 92 cm 122 cm, 137 cm 152 cm bases have three under rails as standard this means they last.
• Can be assembled anywhere in your home - will take 10 minutes.
| Phoenix Size | Frame + Mattress |
| Small Single | W x L 76 cm x 191 cm |
| Standard Single | W x L 92 cm x 191 cm |
| Small Double | W x L 122 cm x 191 cm |
| Standard Double | W x L 137 cm x 191 cm |
| King Size | W x L 152 cm x 200 cm |
| Depth All | D 106 cm |
| Height Sofa All | H 74 cm |
| Wood Finishing | |
| Clear Varnish | |
| Light Oak with Clear Varnish | |
| Medium Oak with Clear Varnish | |
| Dark Oak with Clear Varnish | |
| Geogian Mahogany with Clear Varnish | |
| Antique Pine with Clear Varnish | |
| Golden Pine with Clear Varnish | |
| Ebony with Clear Varnish | |
| White with Clear Varnish | |
| Phoenix Base | Specification |
| Base or Frame | Redwood Pine |
| Assemble Time | 15 mins |
| Extra Finishing | Available |
| Supplied | 1 Parcels |
| Delivery | 7 - 14 working days |
| UK Made | Funky Futon Company Leeds |
Specific References
No customer reviews for the moment.