




GREAT QUALITY AT UNBEATABLE PRICES
GREAT QUALITY AT UNBEATABLE PRICES
We are a UK Manufacturer / Retailer and can offer Bespoke Sizes if Required on this Product. Please email your details and requirements for a quote
We Make Tri Fold Futon Mattress, with the best Fillings at a weight and thickness to provide a comfy sofa bed, we are not here to confuse you, so only offer a great quality futon as standard
If you require a replacement futon mattress for an existing frame, which requires the mattress to be double folded on the seat section, then this is a Tri fold futon, the remainder sits as a backrest as image.
Our futon mattresses are made to be folded, and have a central core of Polyester, which protect the folding of the softer fillings either side of it, this is important, for dual use as seating and sleeping.
Tri-fold Plus Wool Luxury Fillings - Two Thick Layers of Wool Wrapped around Three Thick Layers of Rebound Cotton. Layers which have spring and durability due to a polyester content, with a 5 cm Polyester Pad central core. Premium Fillings in - Five Sizes, each order is handmade fresh for you.
We Use No recycled Wool felt Fibers within this mattress, which is, a mass used felt which is recycled clothing fibers and textile off cuts, a budget fill now used massively in budget low quality futon mattresses.
The intended use of these is to offer a chair or sofa seating with use as a bed when needed if you require a full time use bed futon then please tale a look at our Sleep range of mattresses. futon shop quality.
Kingsize Futons cannot be made at 200cm in Aquaclean Fabric ( Do Not Order unless you select Cotton Drill Fabric Only )
| Tri Fold Covers | To Fit Futon Mattresses |
| Small Single | W x L 76 cm x 191 cm |
| Standard Single | W x L 92 cm x 191 cm |
| Small Double | W x L 122 cm x 191 cm |
| Standard Double | W x L 137 cm x 191 cm |
| King Size - Cotton Drill | W x L 152 cm x 200 cm |
| Note - King Size is Cotton Drill Fabric Only |
| Click to View Fabrics Swatches |
| Tri fold Futon Mattress | Specification |
| Futon Mattress | Tri fold - No Recycled Fillings Used |
| Fillings |
2 x Thick Wool Layers 3 x Rebound Cotton 1 x Polyester Pad |
| Fabric Available | All / |
| Quality | No Gimmicks Thickest available for Tri Fold |
| Supplied | Royal Mail Free Delivery |
| Delivery | 4 - 8 working days |
| UK Made | Funky Futon Company Leeds |
• Our Futon Shop Quality Mattresses are Great Value for Money
• Quality Materials and Fillings that are tested and Certified for Uk Domestic Use.
• Buy Direct from Manufacturer - No Loaded Prices "
• We use no cheap recycled wool felt fibers ( Old Clothing Waste )
• These Futons will fit all mass produced Tri-fold frames / bases, sold in the Uk, measure width and choose closest above.
Specific References
No customer reviews for the moment.